Арне Фридрих: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Кариера: Јазична исправка, replaced: националниот тим → репрезентацијата
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎Кариера: Јазична исправка, replaced: националниот тим → репрезентацијата)
 
== Кариера ==
До јуни [[2007]] година Фридрих играл 49 пати за [[Фудбалска репрезентација на Германија|националниот тимрепрезентацијата на Германија]] . Тој играл за репрезентацијата [[21 август|на 21 август]] [[2002|2002 година]] против Бугарија во [[Софија]] (2: 2).
 
Учествувал [[Светско првенство во фудбал 2006|на Светското првенство 2006]], кога германската репрезентација го освоила третото место. Тој исто така беше во тимот на Светското првенство во Јужна Африка во 2010 година, повторно освои 3 место.