Фудбалска репрезентација на Украина: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: национален фудбалски тим → фудбалска репрезентација
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз|)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: национален фудбалски тим → фудбалска репрезентација)
| Regional cup best = Групна фаза ([[Европско првенство во фудбал 2012|2012]], [[Европско првенство во фудбал 2016|2016]], [[Европско првенство во фудбал 2020|2020]])
}}
'''Фудбалска репрезентација на Украина''' ({{lang-uk|збірна України з футболу}}) — националенфудбалска фудбалски тимрепрезентација на [[Република Украина]], кој е раководен од [[Украински Фудбалски Сојуз|Украинскиот Фудбалски Сојуз]]. Најчесто, украинската фудбалска репрезентација своите домашните натревари ги одигрува на [[Олимписки стадион (Киев)|Олимпискиот стадион]] во [[Киев]].
 
По украинската независност и отцепот на земјата од [[Советскиот сојуз]], тие го одиграле својот прв натпревар против [[Фудбалска репрезентација на Унгарија|Унгарија]] на [[29 април]] [[1992]] година. Најголем успех на тимот на светската сцена било стигнувањето до четвртфиналето на [[Светско првенство во фудбал 2006|Светското првенство]] во [[2006]] година.