Разлика помеѓу преработките на „Мајка“

Додадени 227 бајти ,  пред 5 месеци
с
 
==Мајката како тема во уметноста и во популарната култура==
[[Податотека:Мајка и дете.jpg|мини|десно|300px|[[Влахо Буковац]] (1855–1922), ''Мајка и дете'' (1894), [[Национална галерија на Македонија]]]]
 
===Мајката како тема во книжевноста===
* „Мицевата мајка Мици си го плака“ - македонска народна песна.<ref>Ѓорѓи Доневски, ''Сокол ми лета високо''. Скопје: Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев“, 1978, стр. 25.</ref>