Разлика помеѓу преработките на „Балтимор“

Одземени 2 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: ски залив → ски Залив
с (→‎top: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: вo → во)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: ски залив → ски Залив)
 
[[Податотека:DOWNTOWN BMORE 1.jpg|thumb|220px|Центарот во Балтимор]]
 
'''Балтимор''' ({{lang-en|Baltimore}}) е град во [[САД|американската]] [[Сојузни држави во САД|држава]] [[Мериленд]]. Овој град според статистиките во [[2007]] година, има 637 455 жители, што го прави најголем град во Мериленд, и 20-ти град по број на жители во [[САД]]. Се наоѓа во центарот на Мериленд на [[ЧесапикскиЧесапички заливЗалив]]. Градот е 64 км од [[Вашингтон]].
 
{{САД-најголеми градови}}