Разлика помеѓу преработките на „ОУ „Андреј Савевски Ќиќиш“ - Тетово“

нема опис на уредувањето
с (→‎Познати личности кои предавале во ова училиште: Замена со исправен назив на предлошка, replaced: {{Македонија-училиште-никулец}} → {{Училиш)
 
 
'''Основното општинско училиште „Андреја Савевски - Ќиќиш“''' — [[основно училиште]] во [[Тетово]], [[Општина Тетово]].
Во минатото училиштето се наоѓало на местото на денешната гимнаизијагимназија и поранешно медициско училиште покрај реката [[Пена]] во центарот на градот. НекогашУчилиштето училиштетосвојата ималовоспитно-образовна околудејност 800ја ученициостварува додека денес има нешто помеѓу 250 и 300 ученици. Бројот на паралеки е 18 наод [[Македонски јазик|македонски1956]] игод, 5а наво денешната зграда од [[Албански јазик|албански1961]] јазик. Некогаш важело за видно училиште во Тетово и регионотгодина.
 
Некогаш училиштето имало околу 800 ученици, додека денес има нешто помеѓу 250 и 300 ученици. Бројот на паралеки е 18 на [[Македонски јазик|македонски]] и 5 на [[Албански јазик|албански]] јазик. Некогаш важело за видно училиште во Тетово и регионот.
 
== Познати личности кои учеле во ова училиште ==
 
==Познати личности кои предавале во ова училиште==
 
== Надворешни врски ==
* [https://www.tetova.gov.mk/getartm.aspx?aid=181&men=9&lan=2&sub=58 О.У. Андреа Савевски-Ќиќиш], Општина Тетово
 
{{Училиште-Македонија-никулец}}
6.283

уредувања