Разлика помеѓу преработките на „Битолско-преспански партизански одред „Даме Груев““

нема опис на уредувањето
с (→‎top: Замена со тековно име, replaced: Дебарца → Дебрца using AWB)
 
* [[Естреја Овадија - Мара]]
* [[Илија Јовановски - Цветан]]
* [[Јосиф Јосифовски|Јосиф Јосифовски - Свештарот]]
* [[Вангел Нечевски]]
 
== Борци во НОПО „Даме Груев“ ==
 
# [[Ѓоре ВелковскиВелкоски]] - Косте - командир
# [[Наум Веслиевски]] - Овчарот - заменик-командир
# [[Јосиф Јосифовски]] - Свештарот - политички комесар
# [[Илија Илиевски]] - Цветан
 
== ИзвориНаводи ==
<references />
 
== Надворешни врски ==
* [https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3c/Pismo_od_Josif_Josifovski_-_Gorce.pdf Извештај на политичкиот комесар Јосиф Јосифовски за активностите на одредот во костурско-леринското подрачје], 20.08.1943.
 
{{Партизански одреди}}
 
6.293

уредувања