Разлика помеѓу преработките на „Томе Буклески“

Додаден 951 бајт ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: Види уште → Поврзано using AWB)
 
| портрет =
| px =
| опис = македонски [[револуционеркомунист]] и [[државник]]
| роден-дата = [[21 октомври]] [[1921]]
| роден-место = [[Кичево]]
| починал-дата = [[2 септември]] [[2018]]
| наставка =
}}
'''Томе Буклески''' (роден[[Кичево]], во[[21 октомври]] [[1921]] година- во[[2 септември]] [[Кичево2018]]) е [[Македонци|македонски]] [[комунист]] и [[државник]]<ref>{{наведена книга|last=Borivoj Pajović, Milorad M. Radević, Savez udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata Jugoslavije. Savezni odbor|title=Bibliografija o ratu i revoluciji u Jugoslaviji: Posebna izdanja 1945-1965|publisher=Vojnoizdavački zavod|date=1969|edition=Rata "Prošlost naših naroda" ; Knjiga 98|language=sh}}</ref>. Бил членносител на [[КПЈ]]„Партизанска одспоменица [[1941]] година, од кога се вклучил и во [[НОБ]], заради што бил затворен во затворот во [[Тирана]]. Од септември [[1943]] станал и член на Окружниот комитет на [[КПМ]] во [[Кичево]], политички комесар на повеќе бригади и [[баталјон]]и на [[НОВ|македонската народноослободителна војска]]1941”.
 
Бил член на [[КПЈ]] од [[1941]] година. Се вклучил во [[НОБ]], заради што бил затворен во затворот во [[Тирана]] од април 1942 до септември 1943 година.<ref>[https://okno.mk/node/73475 „Почина Томе Буклески - Маќули, истакнат македонски револуционер и државник“], Окно, 03.09.2018.</ref> Од септември [[1943]] станал и член на Окружниот комитет на [[КПМ]] во [[Кичево]], политички комесар на повеќе бригади и баталјони на [[Народноослободителна војска на Македонија|македонската народноослободителна војска]].
По ослободувањето остварил богата партиско-државна дејност. Бил член и претседател на Претседателството на [[СРМ]] (од [[1984]] година).<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/7E0EDBAE4EFF45B499C75DE6829CDDC7.pdf Службен весник на СРМ, 16/1984.]</ref>
 
По ослободувањето вршел повеќе високи партиски и државни функции. Бил член на Претседателството на ЦК СКМ, вработен во дипломатијата, пратеник во Сојузното собрание и во Собранието на СРМ, претседател на Матицата на иселениците на Македонија. Бил член, а од [[29 април]] [[1984]] до [[26 мај]] [[1985]] и Претседател на Претседателството на СРМ.<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/7E0EDBAE4EFF45B499C75DE6829CDDC7.pdf Службен весник на СРМ, 16/1984.]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Поврзано ==
* [[НОБ]]
* [[СРМ]]
 
{{Претседатели на СР Македонија}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Буклески, Томе}}
[[Категорија:Луѓе од Кичево]]
[[Категорија:Македонски комунисти]]
[[Категорија:Македонски партизани]]
[[Категорија:Македонски политичари]]
[[Категорија:ЛуѓеНосители на Партизанска споменица од Кичево1941]]
6.292

уредувања