Разлика помеѓу преработките на „Конфучијанство“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎Дали конфучијанството е религија?: Правописна исправка, replaced: претци → предци (2)
с (→‎Обреди: Правописна исправка, replaced: источно-азис → источноазис)
с (→‎Дали конфучијанството е религија?: Правописна исправка, replaced: претци → предци (2))
 
== Дали конфучијанството е религија? ==
 
Повеќето [[религија|религии]] се дефинираат како верба во еден или повеќе [[бог]]ови, организирано свештенство, верба во [[задгробен живот]] и воспоставени [[традиција|традиции]]. Според таквото дефинирање, конфучијанството не е религија. Иако конфучијанството може да вклучува обожување на претцитепредците, жртвување на духовите од претцитепредците и на апстрактно небесно божество, како и обожување или боготворење на древните кралеви, па дури и на самиот [[Конфучиј]], сепак сите овие карактеристики ги наоѓаме како верувања во [[Кина]] далеку пред појавата на Конфучиј.
 
Општо земено, Кинезите и останатите народи од [[Источна Азија]] не го сметаат конфучијанството за религија.