Авети: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Систематика: Правописна исправка, replaced: претци → предци
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎Систематика: Јазично подобрување, replaced: фамилиите → семејствата
с →‎Систематика: Правописна исправка, replaced: претци → предци
Ред 40:
== Систематика ==
 
Порано аветите припаѓале на застарениот подред [[полумајмуни]], а денес се сметаат како едно од семејствата на [[сувоносни мајмуни]] (''Haplorhini''). Во [[еоцен]]от и [[олигоцен]]от постоела блиската фамилија ''[[Omomydae]]'' чии претставници ја населувале [[Евроазија]] и [[Северна Америка]]. Тие се сметаат за претципредци на аветите.
 
Во зависност од гледната точка, постојат од три до осум видови на авети. Додека пет од нив можат да се сметаат за подвидови, бесспорниот статус на вид им припаѓа на: