Разлика помеѓу преработките на „Жолта чапја“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Стар свет → Стар Свет, стариот свет → Стариот Свет
с (→‎Опис: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Стар свет → Стар Свет, стариот свет → Стариот Свет)
}}
 
'''Жолтата чапја''' (''Ardeola ralloides'') потекнува од [[Стар светСвет|стариотСтариот светСвет]] и гнезди во јужна Европа и Средниот Исток.
 
==Опис==