Фердинанд II (Арагон): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Заклучок: Правописна исправка, replaced: Новиот свет → Новиот Свет
сНема опис на уредувањето
с (→‎Заклучок: Правописна исправка, replaced: Новиот свет → Новиот Свет)
 
== Заклучок ==
Фернандо и Изабела постигнале ефикасен сојуз во текот на владеењето: Шпанија била обединета, териториите проширени, верски обединета со протерувањето на муслиманите и Евреите, основале војска и морнарица која ќе биде основа на освојувањата на светот во следните 150 години, црквата била реформирана. Со сите овие постигнувања, како и со откритијата на нови територии и природни богатства во Новиот светСвет, Фердинанд и Изабела ја создале првата светска сила во денешното значење.
== Наводи ==
{{наводи}}