Разлика помеѓу преработките на „Католички кралеви“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Новиот свет → Новиот Свет
с (→‎Поврзано: Додадена категорија)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Новиот свет → Новиот Свет)
Владеењето на Католичките кралеви се совпаѓа со периодот на завршување на [[Среден век|Средниот век]] и започнувањето на модерната историја. Преку создавање на силна централистичка власт со помош на градовите, била создадена [[монархија]] која имала сила да се бори против големите феудални семејства. Со освојувањето на [[Гранада]], [[Навара]], [[Канарски Острови|Канарските Острови]], како и делови од [[Северна Африка]] била создадена држава која денеска во историографијата е позната како Кралство Шпанија.
 
[[Откривање на Америка|Откривањето на Америка]] во [[1492]] година се совпаѓа со годината на крајот на Реконквистата. Преку колонизацијата на Новиот светСвет, [[Шпанија]] станала една од најголемите светски велесили во тоа време.
 
== Поврзано ==