Стар Свет: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Новиот свет → Новиот Свет, Нов свет| → Нов Свет|
с (→‎Поврзано: Правописна исправка, replaced: Источна Полутопка → источна полутопка)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Новиот свет → Новиот Свет, Нов свет| → Нов Свет|)
[[Податотека:Ptolemy World Map.jpg|мини|десно|250п|Карта на „стариот свет“ ([[Птоломеј]], копија од XV век)]]
 
'''Стар Свет''' — поим што се однесува на [[свет]]от како што бил познат во [[антика]]та и [[среден век|средниот век]]. Се користи во контекст на и наспроти „[[Нов светСвет|Новиот светСвет]]“ (т.е. [[Америка]]).
 
Во стариот свет спаѓаат [[Африка]], [[Азија]] и [[Европа]] (збирно наречени [[Афроевроазија]]) и околните острови (или барем оние краишта за кои се знаело пред XV век).