Хавана: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Новиот свет → Новиот Свет, Нов свет| → Нов Свет|
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Новиот свет → Новиот Свет, Нов свет| → Нов Свет|)
[[Конквистадор]]от [[Диего Веласкес де Куељар]] ја основал Хавана во [[1515]] година, на јужниот брег на островот, блиску до денешниот град [[Сиргидеро де Батабано]]. Градот Хавана бил преселен на сегашната локација (тогаш позната како Карењас) во [[1519]] година.
 
Хавана била првобитно трговско [[пристаниште]], а постанала главен град на [[Шпанија|шпанската]] колонија Куба во [[1607]] година, како и главно пристаниште на шпанските колонии во [[Нов светСвет|Новиот светСвет]].
 
===Општини===