Разлика помеѓу преработките на „Фазани“

Додадени 2 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Географска застапеност и живеалиште: Јазично подобрување, replaced: отфамилијата → отсемејството
с (Јазична исправка, replaced: фамилија (биологија)|фамилија → семејство (биологија)|семејство using AWB)
с (→‎Географска застапеност и живеалиште: Јазично подобрување, replaced: отфамилијата → отсемејството)
 
==Географска застапеност и живеалиште==
Птиците од оваа фамилија живеат во најголемиот дел од [[Европа]] и [[Азија]] (освен во најсеверните делови), цела [[Африка]] (освен најсувите пустини) и источна [[Австралија]]. Најголема [[биоразновидност|разновидност]] се среќава во југоисточна Азија и Африка. [[Конгоански паун|Конгоанскиот паун]] го има само во Конго. ПотфамилијатаПотсемејството на [[еребици]]те е многу пораспространетапораспространето. Во својот [[ареал]], присутни се во сите можни [[живеалиште (екологија)|живеалишта]] освен субарктичките шуми и тундрата.
 
Фамилијата е претежно непреселничка, со исклучок на некои потполошки, кои одат на големи [[преселба на птиците|преселби]]. Неколку вида од фамилијата се воведени нашироко во целиот свет, особено фазаните, кои се доведени во Европа, Австралија и Америка. Постоајт [[популација (биологија)|популации]] на пауни и кокошки што живеат подивени во природата, откако избегале од стопаните.