Бобовидни: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: отфамилиите → отсемејствата
с (→‎top: clean up, replaced: coauthors → author (2))
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: отфамилиите → отсемејствата)
}}
[[Податотека:Desmodium gangeticum 2 W IMG 2769.jpg|мини|190п|''[[Desmodium gangeticum]]'' ]]
'''Бобовидните''' ([[науч.]] ''Fabales'') се [[ред (биологија)|ред]] на [[цветни растенија]] во рамките на [[розиди|розидната]] група на [[евдикоти]]те (систем [[APG II]]). Според APG II, во редот влегуваат фамилиите [[Бобови]] (Fabaceae) (со потфамилиитепотсемејствата [[Цезалпинии]] (''Caesalpinioideae''), [[Мимози]] (''Mimosoideae'') и [[Глушини]] (Faboideae)), [[квилаја|Квилаи]] (''Quillajaceae''), [[Млечни треви]] (''Polygalaceae'') и [[Суријани]] (''Surianaceae''). Во постариот [[Кронквистов систем]] и некои други системи, редот Бобовидни ги содржи само Бобовите, а останатите фамилии се сместени во посебни редови.
 
Како трета најголема фамилија на растенија во светот, Бобовите се одликуваат со најголема разновидност во редот Бобовидни. Другите две фамилии имаат споредбено мала удел во богатството на видови. Покрај ова, бобовите видови се храна за разни [[пеперутки]] и [[молци]].<ref>{{наведено списание|last = Janz|first = N|author = S Nylin|title = Butterflies and plants: A phylogenetic study|journal = Evolution|volume = 52|issue = 2|pages = 486–502|publisher = Society for the Study of Evolution|year = 1998|jstor = 2411084|doi = 10.2307/2411084}}</ref><ref>{{наведено списание|last = DeVries|first = PJ|author = AI Chacon|title = Toward a better understanding of host use and biodiversity in riodinid butterflies|journal = Journal of Research on the Lepidoptera|volume = 31|issue = 1–2|pages = 103–126|year = 1992}}</ref>