ФК Шефилд Јунајтед: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: ривалст → соперништ)
сНема опис на уредувањето
Ознаки: Рачно отповикување Отповикано
Во својата долга историја, Шефилд Јунајтед само еднаш бил шампион на Англија, во [[Прва дивизија на фудбалската лига на Англија 1987-1988|сезоната 1987-1988]] во старата [[Прва дивизија на фудбалската лига на Англија|Прва дивизија]]. Порај тоа, тие имаат освоено и четири [[ФА Куп]]а во 1989, 1902, 1915 и 1925 година. Шефилд Јунајтед бил еден од основачките членови на [[Премиер лига на Англија|Премиер лигата]], а нивниот играч [[Брајан Дин]] го постигнал првиот гол во новоформираната лига во победата на домашен терен со 2-1 над [[ФК Манчестер Јунајтед|Манчестер Јунајтед]].
 
Својте домашни натпревари Шефилд Јунајтед ги игра на стадионот [[Брамал Лејн]], кои има капацитет од нешто повеќе од 32,000 седечки места. Традиционално, клубот игра во пругасти црвено-бели дресови и црни шорцеви. Најголемо соперништворивалство имаат со [[ФК Шефилд Венздеј|Шефилд Венздеј]], со кои го играат градското дерби на [[Шефилд]] познато како ''[[Дерби на Челичниот град]]''.
 
== Надворешни врски ==