Разлика помеѓу преработките на „Борење“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Стилови и варијанти на борење: Јазично подобрување, replaced: бодира → бодува
с (→‎Стилови и варијанти на борење: Јазично подобрување, replaced: поени → бодови)
с (→‎Стилови и варијанти на борење: Јазично подобрување, replaced: бодира → бодува)
Како традиционален спорт борењето постојано се развивало, така што денес имаме голем број на стилови и правила, од сумо борење, џудо, до разни варијанти на слободни стилови. Борењето често се користи во воена обука т.н. борба гради во гради. За сите стилови постои едно заедничкото правило дека е забрането да се удира противникот со раце, нозе, лакти и глава, како и неспортски потези како гребење, гризење, удари кон гениталиите и сл.
 
Разликата помеѓу одредени стилови е во времетраењето на борбата, бодирањетободувањето на поединечни зафати и листата на дозволени зафати.
 
'''Целта во борење, во зависност од стилот може да биде''':