Разлика помеѓу преработките на „Данска на Евровизија“

с
Јазично подобрување, replaced: Поени → Бодови (2)
с (Јазично подобрување, replaced: Поени → Бодови (2))
 
}}
 
'''[[Данска]]''' се натпреварува [[Евровизија]] од [[Евровизија 1957|1957]] година па се‘ до денес. Во првите години на манифестацијата [[Данска]] забележуваше добри резултати но следеа и тешки моменти па затоа од [[Евровизија 1966|1966]] до [[Евровизија 1976|1976]] таа не настапуваше на [[Евровизија]].
 
Во [[2000]] година, Браќата Олсен ја однесија победата во [[Данска]] со песната "Fly on the wings of love".
! Наслов
! Финале
! Бодови
! Поени
! Полуфинале
! Бодови
! Поени
|-
| [[Евровизија 2004|2004]]
|-
|}
 
 
{{Земји на Евровизија}}