Разлика помеѓу преработките на „Северина Вучковиќ“

с
→‎Музичка кариера: Јазично подобрување, replaced: 6 поени → 6 бода
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: актерка → глумица (2))
с (→‎Музичка кариера: Јазично подобрување, replaced: 6 поени → 6 бода)
Стилот на Северина може да се опише како поп со елементи на фолк и кабаре. Како дете зазела мал дел во театарски и оперски продукции во нејзиниот роден Сплит. За време на [[1980]]-тите, добивајќи неколку награди на локални фестивали, таа ја претстави нејзината рана професионална кариера на, чиј резултат беше нејзина преселба во [[Загреб]] во 1989 со цел да направи поголеми чекори. Истата година таа го снима нејзиниот прв студио албум насловен по нејзиното име ''Северина''. Во следните години таа создаде имиџ на национална поп икона со број 1 хитови како „Далматинка“ (1993), „Палома нера“ (1993), „Трава Зелена“ (1995), „Од роѓендан до роѓендана“ (1996), „Дјевојка са села“ (1998), „Пријатељице“ (1998), „Ја само пјевам“ (1999), „Анте“ (1999) и (2012) ,,italijana"
 
Следуваше огромниот успех на нејзиниот албум од 2001 насловен како ''Поглед испод обрве'', а по него следеше турнејата ''Вијурен у те''. Со тоа Северина го потврди нејзиниот статус како една од најпопуларните хрватски артисти. По неколку години пауза таа го издаде и нејзиниот 8 по ред албум под насловот ''Севергрин'' (2004). Во [[2006]] година победи на [[Хрватска|хрватскиот]] избор за песна за [[Евровизија]] Дора и ја претставуваше [[Хрватска]] во [[Атина]], [[Грција]] на [[20 мај]] [[2006]] со песната „Моја штикла“. Заврши на 13-тото место со 56 поенибода. Големи контраверзни реакција се јавија за стилот на песната, посебно од хрватските фанови, критичари и новинари. Критиките се однесуваа на аранжманот за кој се велеше дека потсетува на традиционална [[Србија|српска]] ритмика. Тоа Северина и авторите на песната го негираа и произлегоја со став дека тој е хрватски ритам и потекнува од [[Загора]].
 
Дологоочекуваниот 10-ти албум на Северина насловен како ''Здраво Маријо'', во кој поголем дел од песните се дело на [[Горан Бреговиќ]], беше издаден во [[мај]] [[2008]]. Првиот сингл од албумот е „Гас, гас“ кој стекна голема популарност, не само во Хрватска, туку низ целиот [[балкан]]. Музиката на оваа песна потсетува на српски турбофолк. Албумот доби негативни критики бидејќи Северина со имиџот кој го создаде за албумот имаше цел да го исмејува [[христијанство]]то. Сепак албумот достигна голема популарност и Северина сними музички видеа за повеќе песни како „Тридесете“, „Гаде“, „Хаљиница боје лила“ и „Здраво Маријо“. На [[15 декември]] [[2009]] Северина реализираше нов сингл - „Лола“ кој е дел од Милиграм компилацијата.