Борис Новковиќ: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: 5 поени → 5 бода, 9 поени → 9 бода
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: Интернационалниот → Меѓународниот)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: 5 поени → 5 бода, 9 поени → 9 бода)
Во [[1990]] тој за малку ќе ја претставуваше Југославија на [[Евровизија]] со песната „Дајана“, но сепак заврши на второто место кое и не беше многу лошо за него затоа што го одведе на Меѓународниот фестивал во [[Куала Лумпур]]. До [[2003]] година издаде уште седум нови албуми, како и две „Best of“ компилации, но само неколку песни можеа да го повторат успехот од неговите постари. Песни коишто оставија најголем траг најверојатно се: „Струји Струја“, „Све мијења све“ и „Далеко“.
 
Во [[2005]] година, петнаесет години после неговиот неуспех да ја претставува Југославија на Евровизија, Новковиќ победи на националниот избор за песна на Евровизија Дора и го доби правото да ја претставува сега независната [[Хрватска]] на [[Евровизија 2005]] која се одржа во [[Киев]], [[Украина]]. Тој ја претставуваше неговата земја со песната „Вукови умиру сами“ заедно со некои членови од ансамблот Ладо. Поради претходнот учество на Хрватска во [[Евровизија 2004]] год., земјата немаше доволно поени за директен влез во финалето, па поради тоа најпрво Новковиќ ја изведе песната во полуфиналето, каде што заврши на четвртото место со 169 поенибода и се квалификуваше за финалето. Во финалето заврши на 11-то место со 115 поенибода.
 
== Дискографија ==