Разлика помеѓу преработките на „Драгица Калдараш“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: едукативно → образовно
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: едукативно → образовно)
 
'''Драгица Калдараш''' ([[Вршац]], [[5 февруари]] [[1958|1958 година]]) е ромска поетеса, член на Здружението на писатели на Србија.
 
Родена е на 5 февруари 1958 година во Вршац. Го завршила првиот степен на Педагошката академија „Жива Јовановиќ“. Едно време работела како наставничка по [[ромски јазик]] со елементи на национална култура во три основни училишта во градот, а подоцна ја подготвувала и била домаќин на програмата „Романо ило“ (Ромско срце) на ВАП радио. Денес таа е пензионер и основач на Културно-едукативнотообразовното друштво на Ромите „Сонце-Кхам“ во Вршац, кое ја негува културата на Ромите.
 
Поезијата на Драгица Калдараш се карактеризира со ромскиот живот и судбината на Ромите.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://sveske.ba/en/autori/d/dragica-kalderas|title=DRAGICA KALDERAŠ {{!}} Sarajevske Sveske|work=sveske.ba}}</ref> Второто издание на збирката песни „Халеевата комета“ победи на меѓународниот литературен натпревар „Амико Ром“ (Пријатели на Ромите) во Ланчијано, Италија. Првата објавена книга на Драгица Калдараш е преведена во антологијата на ромски писатели ширум светот, издадена во Америка. Таа е еден од основачите на Матица на Ромите во Нови Сад во 1995 година.<ref>{{Наведена книга|title=ЛОКАЛНИ АКЦИОНИ ПЛАН ЗА СОЦИЈАЛНО УКЉУЧИВАЊЕ РОМА И РОМКИЊА У ГРАДУ ВРШЦУ ЗА ПЕРИОД 2019 – 2021. ГОДИНУ|date=2019|publisher=Град Вршац|location=Вршац}}</ref>