Разлика помеѓу преработките на „Ла Скала (Милано)“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: едуцира → образова
(embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: едуцира → образова)
 
[[Податотека:Milano-scalanotte.jpg|thumb|right|250px|Скала ноќе.]]
 
'''Скала''' ([[ита.]] ''Teatro alla Scala'' или ''La Scala'') — театар во [[Милано]] е една од најпознатите оперски куќи во светот. Отворен е на 3 август 1778 г., откако претходниот бил уништен од пожар.
 
Оперската сезона традиционално започнува на денот на [[Св. Амброзиј]], патронот на Милано. Сите претстави мораат да завршат пред полноќ, затоа долгите опери почнуваат и порано. Влезот не е дозволен откако ќе започне претставата.
 
''Музејот Ла Скала'' е сместен во истата зграда и содржи вредна колекција на слики, цртежи, статуи, костими и документи поврзани со операта и историјата на театарот Ла Скала.
 
Театарот е домаќин и на ''Академијата на изведувачки уметности'', чија цел е да ги едуцираобразова младите музичари, технички персонал и танчери.
 
{{никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Оперски куќи]]