Разлика помеѓу преработките на „Мајка“

Додадени 396 бајти ,  пред 6 месеци
с (→‎Мајката како тема во книжевноста: Јазично подобрување, replaced: Народна литература → Народна книжевност (2))
* „Збогум мајко“ - фолк песна на [[Никола Бадев]].<ref>''Антологија на македонската чалгија / Antology of Macedonian Chalgia'', Македон мјузик, МАКМ 00106, 2006.</ref>
* „Мајка ти треба да знае“ (англиски: ''Your Mother Should Know'') - песна на британската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Битлси]]“ (''The Beatles'') од 1967 година.<ref>[https://www.discogs.com/The-Beatles-Magical-Mystery-Tour/master/54463 DISCOGS, The Beatles ‎– Magical Mystery Tour (пристапено на 9.7.2020)]</ref>
* „Мајка ми и јас“ (англиски: ''Mother and I'') - песна на британската рок-група „[[Вандер стаф]]“ (''The Wonder Stuff'') од 1988.<ref>[https://www.discogs.com/The-Wonder-Stuff-The-Eight-Legged-Groove-Machine/release/379123 Discogs, The Wonder Stuff – The Eight Legged Groove Machine (пристапено на 18.3.2021)]</ref>
* „Мама, ти си ми во мислите“ (англиски: ''Mama, You Been On My Mind'') - песна на американскиот рок-музичар [[Боб Дилан]].<ref>[https://www.discogs.com/Jeff-Buckley-Grace/release/408960 Discogs, Jeff Buckley ‎– Grace (пристапено на 21.4.2020)]</ref>
* „Нова мама“ ([[англиски]]: ''New Mama'') - песна на американскиот рок-музичар [[Нил Јанг]] (''Neil Young'') од 1975 година.<ref>[https://www.discogs.com/Neil-Young-Tonights-The-Night/master/38672 Discogs, Neil Young ‎– Tonight's The Night (пристапено на 28.2.2021)]</ref>