Разлика помеѓу преработките на „Атанас Калчев“

Додадени 355 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: бил македонски револуционер → — македонски револуционер)
 
| починал-място =
}}
'''Атанас Калчев''' ([[1883]] - [[1944]]) — македонски револуционер, војвода на [[Внатрешната македонска револуционерна организација]] и контрачетник во текот на [[Бугарска окупација на Македонија во Втората светска војна|бугарската окупација на Вардарска Македонија во Втората светска војна.]]
 
== Животопис ==
Атанас Калчев е роден околу 1883 година во [[Кавадарци]], тогаш Османлиското Царство, денес [[Република Македонија]]. По убиството на српски полицаец влегува во четата на [[Михаил Шкартов]]. Од летото [[1925]] година бил војвода во [[Тиквеш]] заедно со [[Стојан Антов]].<ref>[http://www.promacedonia.org/gb/gb_3_3.html Баждаров, Ѓорѓи. Моите спомени, Софија, 2001.]</ref>
 
За време на [[Втората светска војна]] ја поддржува бугарската власт во Вардарска Македонија и ја формира [[Михајловистички контрачети во Вардарска Македонија|Кавадаречката контрачета]], која се бори против партизаните. Во [[1943]] година неговата контрачета го фатила свештеникот [[Јован Ѓелев|поп Шаќо]], при што тој бил безмилосно тепан и измачуван за да ги каже неговите врски со партизаните.<ref>[http://kavadarci.gov.mk/public/wp-content/uploads/Vesnik-br.110.pdf Петре Камчевски, „60 години од смртта на илинденецот и делегат на АСНОМ - Јован Ѓелов Поп Шаќо“], „Кав’даречки весник“, број 110, 2 мај 2014, 7 стр.</ref> Калчев бил убиен од српските комунистичкикомунистичките власти во 1944 година.<ref>Николов, Борис Ј. Внатрешна македонско-одринска револуционерна организација. Војводи и раководители (1893-1934). Биографски-библиографски директориум, Софија, 2001, стр 70.</ref>
 
[[Иван Михајлов]] напишал за Калчев и Антов:
{{биог-никулец}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Калчев}}
[[Категорија:Дејци на ВМРО]]
[[Категорија:Луѓе од Кавадарци]]
6.283

уредувања