Разлика помеѓу преработките на „18 март (настани)“

Додадени 358 бајти ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
с
 
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1871]] 
|Започнува [[Париска комуна|Париската Комуна]]. Француската влада пристапила кон разоружување на париската Национална гарда, но граѓаните одбија да го предадат оружјето и топовите и ги протерале претставниците на владата.
|Неофицијален почеток на [[Париска комуна|Париската комуна]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1900]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[1962]] 
|Во швајцарското гратче [[Евијан]] е потпишана Спогодба за прекин на огнот во [[Алжир]], со што заврши осумгодишната [[Алжирска војна за независност|војна за ослободувањенезависност]] на таа земја од француската [[Француски Алжир|колонијална власт]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1996]] 
6.292

уредувања