Разлика помеѓу преработките на „Халдор Лакснес“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎1920-ти: Јазично подобрување, replaced: индивидуален → поединечен
с (→‎1950-ти: Јазична исправка, replaced: литературни дела → книжевни дела)
с (→‎1920-ти: Јазично подобрување, replaced: индивидуален → поединечен)
Додека престојувал во опатијата Лакснес практикувал самостојно учење, читал книги и студирал [[Француски јазик|француски]], [[Латински јазик|латински]], [[теологија]] и [[филозофија]]. Набргу по неговото крштевање, тој станал член на група, која се молела за враќање на нордиските земји назад во католицизмот. Лакснес пишувал за своите искуства во книгите Ундир Хелгахнук (1924), и уште поважно, во Вефарин микли фра Кашмир (Големиот Ткајач од Кашмир). Овој роман, објавен во 1927 година, бил поздравен од познатиот исландски критичар Кристијан Албертсон: "Конечно, конечно, голем роман кој се качува како карпа над рамнината на современата исландска поезија и фантастика! Исланд добил нов литературен џин - наша должност е да го прославиме фактот со радост! ".
 
"Религиозниот период на Лакснес не траел долго; за време на посетата на Америка тој бил привлечен од социјализамот". Помеѓу 1927 и 1929 година, Лакснес живеел во САД, давајќи предавања за Исланд и обидувајќи се да напише сценарија за [[Холивудски филмови|холивудските филмови]]. Тој бил "вљубен" во филмот на Чарли Чаплин Градски светла. Лакснес изјавил дека "тој не станал социјалист во Америка од проучувањето на прирачниците за социјализам, туку од гледање на гладните невработени во парковите". Лакснес се приклучил на социјалистичката банда ... со книгата Албидубокин (Книгата на народот, 1929) со брилијантни бурлески и сатирични есеи ... "Покрај фундаменталната идеја за социјализмот, силното чувство за исландска индивидуалност се одржливите елементи во книгата Албидубокин. Двата елемента се вклопуваат заедно на карактеристичен начин и во самиот синдикат го даваат својот индивидуаленпоединечен карактер ".
 
Во 1929 година во [[Хеимскрингла]], канадски весник, била објавена статија од Лакснес, која ги критикувала Американците. Биле поднесени обвиненија против него, резултирајќи со негово притворање и одземање на неговиот пасош. Со помош на [[Аптон Синклер]] и [[АКЛУ]], обвиненијата биле повлечени и Лакснес се вратил во Исланд подоцна, истата година.