Педофилија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: индивидуи → поединци
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: индивидуи → поединци)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Педофилија''' е сексуално привлекување, трајно насочено кон полово незрели индивидуипоединци (деца). Тоа е [[хронофилија]], т.е. вид [[парафилија]], при којашто сексоеротичната возраст на парафилот не одговара на неговата реална возраст. Терминот произлегува од старогрчкото 'paides' (''παιδές'' — момче, дете) и 'philia' (''φιλια'' — љубов).
 
Со ''педофил'' неофициално понекогаш се нарекуваат и луѓето, коишто чувствуваат привлекување кон помлади (помали), како и сексуалните насилници на деца.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Сексуалност]]