Култ: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: индивидуата → поединецот
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на религијата → религија-никулец using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: индивидуата → поединецот)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Култ''' е [[религија]] или религиозна секта која најчесто се смета дека е екстремистичка или лажна и нејзините следбеници често живеат на неконвенционален начин под водство на авторитативен и харизматичен водич. Култот исто така може да се дефинира и како опсесивна, особено пребирлива предаденост или почит кон некоја личност или принцип. Се занимава, главно, со проблемите на индивидуатапоединецот, како што е болеста, оттуѓеноста и сл. Религиозните чувства кај култот се изразуваат преку поегзотични ритуали од оние на другите религиозни облици.
 
{{религија-никулец}}