Разлика помеѓу преработките на „Танзанија“

Додадени 208 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
|national_motto = "Uhuru na Umoja"{{nbsp|2}}<small>([[Свахили (јазик)|свахили]])<br />„Слобода и Единство“</small>
|image_map = Tanzania in its region.svg
|national_anthem = ''[[Mungu ibariki Tanzania]]''<br /><small>"Господ„Господ да ја благослови Танзанија"Танзанија“</small>
|official_languages =[[Свахили (јазик)|свахили]] (de facto)<br />[[англиски јазик|англиски]] (врховните судови, високото образование)<ref name="masebo">J. A. Masebo & N. Nyangwine: ''Nadharia ya lugha Kiswahili 1.'' S. 126, ISBN 9987-676-09-X</ref> |demonym =[[Танзанијци]] ([[Танзанијци|Танзаниец/Танзанијка]])
|capital = [[Додома]]
|footnotes = <sup>1</sup> Проценките за оваа земја непосредно ги земаат предвид ефектите на зголемената смртност поради СИДА; ова може да значи помал животен век, по смртност на новороденчињата и поголем број на смртни случаи, помало население и стапки на раст, како и промена во очекуваната старосна и полова распределба на населението.<br />² 007 од [[Кенија]] и [[Уганда]].
}}
'''Обединета Република Танзанија''' е земја на источниот брег на [[Африка]]. Се граничи со [[Кенија]] и [[Уганда]] на север, [[Руанда]] , [[Бурунди]] и [[Конго]] на запад, [[Замбија]], [[Малави]] и [[Мозамбик]] на југ, и [[Индискиот Океан]] на исток. Именувана е по [[Тангањика]] и островот [[Занзибар]]. [[Главен град]] на Танзанија е [[Додома]], а најголем град е [[Дар ес Салам]], кој претходно бил главен град. Земјата била членка на [[Комонвелтот]]от, сè до нејзината независност во [[1961]] година. Во 1964 годинаа, со обединувањето на Тангањика со [[Занзибар]] и [[остров]]отостровот [[Пемба]] била формирана [[Обединета Република Тангањика и Занзибар]], подоцна преименувана во [[Обединета Република Танзанија]] во [[1996]].
 
== Потекло на поимот ==
 
== Население, јазик и религија ==
Христијанството е најбројна религија во Танзанија, но постојат и значителни муслимански и анимистички малцинства.
 
== Култура ==
6.288

уредувања