Влада: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Видови на влади: Јазична исправка, replaced: индивидуи → единки
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Теорија насила: Јазична исправка, replaced: рактицир → рактикув)
с (→‎Видови на влади: Јазична исправка, replaced: индивидуи → единки)
 
* [[Автократија|Автократската]] влада е влада во која еден човек ја има целокупната моќ. Во овој вид на влада спаѓаат [[Апсолутистичка монархија|апсолутистичките монархии]] и [[диктатура|диктаторските режими]], целата моќ е концентрирана во рацете на [[монарх]]от односно [[диктатор]]от.
* [[Олигархија|Олигархиска]] влада е влада во која моќта ја поседува мала група на индивидуипоединци со заеднички интереси.
* [[Демократија|Демократска]] влада е влада која е избрана на непосредни демократски [[избори]] и се верува дека моќта е во рацете на пошироките избирачки маси. Оваа влада треба да ги брани интересите на своите гласачи.