Куглање на девет кегли: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: едесети → едесетти
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Правила: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: едесети → едесетти)
== Историја ==
Играта куглање датира уште пред нашата ера а податоци за древно куглање се пронајдени во Египет. Варијантата со девет кегли била долго време основна а популарна и во САД но со законот донесен во триесеттите години од страна на американската влада спортот е забранет заради нелегално обложување. Сепак луѓето нашле начин како да ја заобиколат таа одлука па додале кегла плус со што настанало денешното куглање на десет кегли.<br />
Во Америка освен во некои рурални делови на Тексас каде официјално сѐ уште постои во рекреативни рамки, не се практикува класичниот стил. Експанзија доживува во Европа особено по педесетитепедесеттите години на 20. век, а денес најактивна во тој поглед е Германија која има илјадници регистрирани играчи. Таа воедно е една од најуспешните земји на светските првенства во овој спорт.
 
== Куглање во Македонија ==