Анри Динан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎''' Нобелова награда за мир ''': Правописна исправка, replaced: еветнаесети → еветнаесетти
с (→‎''' Битката во Солферино ''': Правописна исправка, replaced: превзе → презе)
с (→‎''' Нобелова награда за мир ''': Правописна исправка, replaced: еветнаесети → еветнаесетти)
 
,,Не постои друг човек кој повеќе ја заслужува оваа чест, освен Вие, кој пред четириесет години ги поставивте темелите на меѓународната
организација за помош на ранетите на бојното поле. Без Вас, Црвениот крст, највисокото хуманитарно достигнување на деветнаесетиотдеветнаесеттиот век
веројатно никогаш немаше да се случи.’’