Разлика помеѓу преработките на „Кепреш“

Одземени 18 бајти ,  пред 8 месеци
с
Исправка на име, replaced: Нектанебо → Нектанеб
с (Исправка на име, replaced: Нектанебо → Нектанеб)
[[Податотека:Blue_crown.svg|мини| Кепреш, сината круна на Египет]]
'''Кепреш''' (''ḫprš'') — древна египетска кралска круна. Исто така е позната како '''сина круна''' или '''воена круна'''. [[Фараон|Фараоните]]ите од [[Ново Кралство|Новото Кралство]] честопати се прикажани како ја носат во битка, но исто така често се носело и на церемонии. <ref>e.g. Myśliwiec, Karol, ''Eros on the Nile'', Cornell University Press 2004, p.14</ref> Многумина порано ја нарекувале воена круна, но современите историчари се воздржуваат од тоа така да ја дефинираат. <ref>Kuhrt, Amélie, ''The Ancient Near East: C.3000–330 B.C.'', Taylor & Francis 1995, p.190</ref>
 
Сè уште не е пронајден оригинален пример за кепреш. Врз основа на античките уметнички претстави, некои египтолози претпоставуваат дека кепрешот бил направен од кожа или зацврстена ткаенина <ref>Maisels, Charles Keith, ''Early Civilizations of the Old World'', Routledge 2001, p.60</ref>. Со оглед дека ''дешрет'' (црвена круна) и ''хеџет'' (бела круна) очигледно биле ткаени од некакво растително влакно, круговите или прстените што ги украсуваат античките уметнички претстави на кепреш може наместо тоа да укажуваат на редовната низа на хексагонални дупки на [https://www.triaxial.us/Images/BasicR%20pat.jpg отворено триаксијално ткаење] . Како и со многу други кралски круни, [[уреус]] (кобра) била закачена на предниот дел на кепрешот како симбол на власта.
Податотека:Opening of the Mouth - Tutankhamun and Aja.jpg|[[Ај (фараон)|Ај]] десно.
Податотека:Egyptian - The Head of a Statue of Amenhotep III, Re-Carved for Ramesses II - Walters 22107 - Three Quarter Right.jpg|Оваа статуа го прикажува [[Аменхотеп III]]) како носи кепреш.
Податотека:NectaneboII-StatueHead MuseumOfFineArtsBoston.png|[[НектанебоНектанеб II]]
Податотека:Thutmosis IV wearing the blue war crown of Egypt.jpg|[[Тутмоза IV]] носи сина воена круна
</gallery>