Разлика помеѓу преработките на „Зулу“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: единаесети → единаесетти
с (→‎top: Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{flag| → {{знаме| (7))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: единаесети → единаесетти)
}}
 
'''Зулу''' (самон. '''исизулу''') е [[банту-јазици|банту-јазик]], службен јазик на [[Јужноафриканската Република]] и мајчин јазик на народот Зулу. Јазикот го зборуваат околу 10 милиони луѓе, претежно во Јужноафриканската Република. Овој јазик е јазик кој најмногу се зборува по домаќинствата во државата, односно го зборуваат околу 24% од домаќинствата и го разбираат околу 50% од населението на државата. Во 1994 година јазикот станал единаесетиединаесетти службен јазик во ЈАР. Зулу, како и сите останати банту-јазици, користи [[латиница]] како свое основно писмо.
 
== Географска распространетост ==