Тулон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: десета → десетта
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Форматна исправка, replaced: ) е → ) —)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: десета → десетта)
'''Тулон''' ({{lang-fr|Toulon}}) — град во јужна [[Франција]] и големо пристаниште на [[Средоземје]]то. Припаѓа на [[департман]]от [[Вар (департман)|Вар]] во [[Региони во Франција|регионот]] [[Прованса-Алпи-Азурен Брег]].
Со популација над 170.000 жители (2005) Тулон е петнаесети град во Франција. Во пошироката градска околина живеат над 570 илјади жители, што го прави Тулон десетадесетта урбана зона по број на жители во Франција.
 
== Литература ==