Разлика помеѓу преработките на „Меморија“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
* „Тешко е да се живее сеќавајќи се“ - песна на полската поетеса [[Вислава Шимборска]].<ref>Vislava Šimborska, ''Izabrane pesme''. Beograd: Treći trg, 2014, стр. 379-380.</ref>
 
===Меморијата како мотив во попуалрнатапопуларната музика===
* „Тажно сеќавање“ (''Sad Memory'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Бафало Спрингфилд]]“ (''Buffalo Springfield'') од 1967 година.<ref>[https://www.discogs.com/Buffalo-Springfield-Buffalo-Springfield-Again/master/14064 DISCOGS, Buffalo Springfield ‎– Buffalo Springfield Again (пристапено на 21.12.2018)]</ref>
* „Зарони по твоето сеќавање“ (англиски: ''Dive For Your Memory'') — песна на австралиската [[Поп-музика|поп]]-група ''[[The Go-Betweens (музичка група)|The Go-Betweens]]'' од 1988 година.<ref>[https://www.discogs.com/The-Go-Betweens-16-Lovers-Lane/release/3660493 Discogs, The Go-Betweens – 16 Lovers Lane (пристапено на 15.3.2021)]</ref>