Разлика помеѓу преработките на „Облак“

Додадени 466 бајти ,  пред 10 месеци
→‎Облаците како тема во музиката: дополнување, ситна поправка
(→‎Облаците како тема во музиката: дополнување, ситна поправка)
 
===Облаците како тема во музиката===
* „Облаче“ - песна на македонската група „[[Баклава (музичка група)|Баклава]]“ од 2008 година.<ref>Baklava, ''Kalemar'', SJF Records 124, 2008.</ref>
* „Разбивање на облаците“ ([[англиски]]: ''Cloudbusting'') - песна на британската пејачка [[Кејт Буш]] (''Kate Bush'') од 1985 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=GQ4DeDIh5c0 YouTube, Kate Bush - Cloudbusting (пристапено на 9.5.2017)]</ref>
* „Голем„Облаци“ бел(англиски: облак“ (''Big White CloudClouds'') - песна на американскиотавстралиската [[РокПоп-музика|рокпоп]]-музичаргрупа ''[[ЏонThe Кејл]]Go-Betweens (''Johnмузичка Caleгрупа)|The Go-Betweens]]'') од 19701988 година.<ref>[https://www.youtubediscogs.com/watch?v=i22duzheznEThe-Go-Betweens-16-Lovers-Lane/release/3660493 YouTubeDiscogs, BigThe WhiteGo-Betweens Cloud -16 JohnLovers CaleLane (пристапено на 1315.23.20182021)]</ref>
* „Голем бел облак“ (англиски: ''Big White Cloud'') — песна на американскиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Џон Кејл]] (''John Cale'') од 1970 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=i22duzheznE YouTube, Big White Cloud - John Cale (пристапено на 13.2.2018)]</ref>
* „Облаче“ - песна на македонската група „[[Фолтин]]“ од 2015 година.<ref>Фолтин, '''Пијан славеј''', НУ Центар за култура, Битола, 2015.</ref>
* „Облаци“ (англиски: ''Clouds'') - песна на македонскиот музичар [[Кирил Џајковски]] од 2001 година.<ref>[https://www.discogs.com/Kiril-Dzajkovski-Dust-Original-Motion-Picture-Soundtrack/release/5475924 DISCOGS, Kiril Dzajkovski* ‎– Dust (Original Motion Picture Soundtrack) (пристапено на 21.9.2020)]</ref>
 
== Поврзано ==