Разлика помеѓу преработките на „Градна коска“

Додадени 2 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎Зглобови (Articulationes sternocostales): Правописна исправка, replaced: девето → деветто
с (→‎Надворешни врски: Исправка на име на предлошка, replaced: {{Никулец за анатомија}} → {{анатомија-никулец}})
с (→‎Зглобови (Articulationes sternocostales): Правописна исправка, replaced: девето → деветто)
*'''Мечовиден израсток '''({{lang-la| processus xiphoideus}}) наликува на меч и се наоѓа на долниот крај од телото.
==Зглобови (Articulationes sternocostales)==
Ребрените рскавици од првото до седмото ребро се спојуваат со бочните засеци од градната коска. Ребрените рскавици од осмото, деветотодеветтото и десетото ребро меѓусебно се спојуваат со рскавицата од седмото ребро. Се вршат движење на подигање и спуштање на ребрата при акт на дишење.
==Галерија==
<gallery>