Разлика помеѓу преработките на „Сисак“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎Историја: Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век
с (→‎Надворешни врски: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Oф → Оф)
с (→‎Историја: Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век)
Барокната палата ''Мали Капитол'', класичарот Велики Капитол, ''Стари мост'' во течението на Купа, и етнолошкиот парк се најпосетувани знаменитости.
 
Кон крајот на 19 и почетокот на [[20XX век]], Сисак беше седиште на Загрепската жупанија во Кралството Хрватска и Славонија.
 
Од [[1929]] до [[1939]] година, Сисак беше дел од Савската бановина и 1939-[[1941]] од Бановина Хрватска во рамките на [[Кралството Југославија]].