Костромска област: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописно подобрување, replaced: 18 векXVIII век
с (→‎Надворешна врска: Јазична исправка, replaced: Официјален веб-сајт → Официјално мрежно место)
с (→‎top: Правописно подобрување, replaced: 18 векXVIII век)
[[Податотека:RussiaKostroma2005.png|right|Местоположбата на Костромската област во рамките на Русија]]
 
'''Костромска област''' ({{[[Руски јазик|руски]]: ''Костромская область'') е [[Федерални субјекти на Руската Федерација|федерален субјект]] на [[Русија]] ([[област]]). Административен центар е градот [[Кострома]]. Главни историски градови се [[Кострома]], [[Нерехта]], [[Галич, Русија|Галич]], [[Солигалич]] и [[Макарев]]. Од почетокот на [[18XVIII век]], па наваму областа е текстилен центар.
 
Регионот се одвоил од [[Јарославска област|јарославската област]] во [[1944]]. Меѓутоа постојат планови за повторно спојување. Областа зафаќа површина од 60,100 км<sup>2</sup>, а има население од 736,641 жители (по попис од [[2002]]).