Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎Религија: Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век
с (→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==)
с (→‎Религија: Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век)
{{bar percent|Нерегиозени|black|60}}
}}
Од поголемиот број на религиозни заедници во Данска, една од најголемите е [[Лутеранство|Лутеранската]] [[Црква на Данска]], која е официјална државна религија. Втората најголема религиозна организација е [[ислам]]от, поради масовните имиграции кон крајот на [[20XX век]].
 
Во принцип, [[Данци]]те не се многу религиозни, а како факт се зима премалата посетеност на црквата од страна на населението. Според податоци од [[2005]] година извршени од страна на Зукермен [http://www.adherents.com/largecom/com_atheist.html], Данска е третата земја во Европа со највисок процент на [[атеизам|атеисти]] највисок процент на атеисти, кој процент се движи помеѓу 43% и 80%. Според друго истражување, онаа на Евробарометар од 2005 година,<ref name=EUROBAROMETER>{{Наведена мрежна страница|url=http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_225_report_en.pdf|title=Eurobarometer on Social Values, Science and technology 2005 - page 11|accessdate=2007-05-05|format=PDF}}</ref> 31% од граѓаните на Данска одговориле дека "тие веруваат во Бог". Иако [[Божик]] се смета за дански празник, истиот главно произлегува најверојатно од нејзините културни традиции.