Разлика помеѓу преработките на „Грамофонска плоча“

Одземени 132 бајти ,  пред 10 месеци
с
Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век
(#WPWPMK , #WPWP)
с (Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век)
'''Грамофонска плоча''' е вид на [[носач на звук]], многу популарен во 80-тите години на [[20XX век]]. Позната е и како LP и винил. Плочата е округла и од [[поливинил]]ска маса. Во неа, спирално кон центарот се врежани траки на кои различна назабеност значи различен звук.
 
LP плочите имаат пречник од 12 [[инч]]и, се вртат со 33 1/3 вртежи во минута и содржат околу 15-ина песни. Постојат и други, специјални плочи за [[сингл]]ови, 8-инчни во пречник, со брзина од 45 вртежи во минута и содржат обично една или две песни.
 
==Грамофонската плоча како тема во популарната култура==
* „Б-страната повторно победува“ (''B Side Wins Again'') - песна на американската [[рап]]-група „[[Паблик енеми]]“ (''Public Enemy'') од 1990 година.<ref name="discogs.com">[https://www.discogs.com/Public-Enemy-Fear-Of-A-Black-Planet/master/30255 DISCOGS, Public Enemy ‎– Fear Of A Black Planet (пристапено на 25.8.2019)]</ref>
* „Војна на 33 1/3“ (''War At 33 1/3'') - песна на американската [[рап]]-група „[[Паблик енеми]]“ (''Public Enemy'') од 1990 година.<ref>[https://www. name="discogs.com"/Public-Enemy-Fear-Of-A-Black-Planet/master/30255 DISCOGS, Public Enemy ‎– Fear Of A Black Planet (пристапено на 25.8.2019)]</ref>
 
{{short description|Disc-shaped vinyl analog sound storage medium}}
{{for|the magazine|Phonograph Record (magazine)}}
[[File:12in-Vinyl-LP-Record-Angle.jpg|thumb|right|Типичен запис од 12 инчи [[ЛП рекорд | Лп]].]]
{{listen
|filename=78tours.ogv|title=78&nbsp;rpm video
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Носачи на звук]]
[[Категорија:Снимена музика]]