Ајатолах: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век
с (→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: Види уште → Поврзано using AWB)
с (→‎top: Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век)
 
'''Ајатолах''' ([[арапски јазик|арапски]]: '''آية الله'''; [[фарси]]: '''آيت‌الله''', „Божји знак“) е највисока верска титула кај шиитските муслимани и значи „Божји знак“ („Божје знамение“). Оние кои ја носат оваа титула се стручњаци на исламистичките студии као што се право, етика и филозофија на исламот и обично предаваат во исламски верски школи.
 
[[Дванаестници|Дванаестнишките]] шиити не признаваат политички власти, сè додека не се врати '''дванаесеттиот (прекриен) [[имам]].''' Ајатоласите на чело на верскиот живот се појавиле во [[19 век]]. Во [[20XX век]] бројот на ајатоласи се зголемувал и тоа повеќе ја зголемила нивната политичка сила. Врвот е достигнат за време на [[Исламска револуција|Исламската револуција]] во [[1979]] година во [[Иран]] под водство на [[Рухола Мосави Хомеини|ајатолахот Хомеини]], во чиј устав стои дека само големите духовници смеат да ја водат државата.
 
На крајот од [[2006]] во светот имаше 20 ајатоласи, од кои најпознати се ајатолах [[Ал Систани]] во [[Ирак]] и [[Али Хаменеи]] во [[Иран]]. На западот поимот „ајатолах“ често се користи како синоним за Хомеини, по кого и терминот се прочу.