Разлика помеѓу преработките на „Финска“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[File:Koli National Park in Northern Karelia.jpg|thumb|]]
[[File:Map of Finland-mk.svg|thumb|right|300px|Карта на Финска.]]
'''Финска''' ([[фински]]: ''Suomi''; [[шведски]]: ''Finland''), или службено '''Република Финска''' (''Suomen tasavalta''; ''Republiken Finland'') — [[Нордиски земји|нордиска земја]] во [[Северна Европа]], заобиколена со [[Балтичко Море|Балтичкото Море]] на југозапад, [[Фински Залив|Финскиот Залив]] на југоисток и [[Ботниски Залив|Ботнискиот Залив]] на запад. На копно, Финска се граничи со [[Шведска]], [[Норвешка]] и [[Русија]], а по вода се граничи и со [[Естонија]]. [[Оландски островиОстрови|Оландските островиОстрови]], во близина на југозападниот брег се под фински [[суверенитет]], но имаат и екстензивна [[автономија]]. Името на Финска на фински јазик е '''Суоми''', додека на шведски е ''Финланд''. Финска има само 5 милиони население сместено на територија на триста и четириесет илјади квадратни километри, што ја прави [[Листа на земји по густина на население|162]] по густина на население во светот. Се рангира тринаесетта во [[Индекс на човечки развој|индексот на човековиот развој]] на [[Обединетите Нации]] во [[2005]].
 
Најголемиот дел на Финска е низок, благо ридест, шумовит крај со многу [[Езеро|езера]]. Има околу 60.000 езера, реките се користат за пренесување на дрва. Големо економско значење имаа и пловните канали. Најголемо природно богатство се шумите и затоа главно место во индустријата зазема преработката на дрва, производството на [[хартија]], [[мебел]] и целулоза. Во густо населената приморска област се развил [[Хелсинки]], главниот град и најголемо пристаниште со развиена [[индустрија]].