Млазен мотор: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Поврзано: Стилска исправка, replaced: == Видете и == → == Поврзано ==)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:engine.f15.arp.750pix.jpg|thumb|right| Прат-Витни Ф100 турбофен мотор за воените авиони [[Ф-15 Орел]] и [[Ф-16 Сокол]] на тестирање.]]
'''Млазен мотор''' - [[мотор со внатрешно согорување]] кај кој воздухот вшмукан од едната страна, компримиран се исфрла од другата страна под висок притисок (млаз), под дејство на [[топлина]]та создадена од согорувањето на [[гориво]]то. Млазните мотори претежно се користат во [[воздухопловство]]то, но и кај некои земни и водни возила со посебни намени.
 
== Принцип на работа ==