Разлика помеѓу преработките на „Девелики“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Географија и местоположба: Правописна исправка, replaced: Халкидики → Халкидик
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
с (→‎Географија и местоположба: Правописна исправка, replaced: Халкидики → Халкидик)
 
== Географија и местоположба ==
 
Девелики се наоѓа на 7 километри југозападно од градот [[Ерисово]] и на 28 километри северно од Ревеник, во југоисточниот дел на ХалкидикиХалкидик.
 
== Историја==