НБА-драфт: Разлика помеѓу преработките

Одземени 1.108 бајти ,  пред 13 години
2-3 reda poveke...
с (Бот Додава: he:דראפט ה-NBA)
(2-3 reda poveke...)
[[Слика:2006 NBA Draft logo.png|right|thumb|Логото на [[НБА Драфт 2006|Драфтот од 2006та.]]]]
'''НБА Драфтот''' е годишна случка околу крајот на месецот [[јуни]], во која сите 30 тима од [[НБА]] лигата (29 од [[САД]] и 1 од [[Канада]]), можат да бираат од млади играчи да рекрутираат за цвоите тимови. Овај концепт е во ефект веќе половина век, и овозможува релативно еднакви шанси за успех во лигата воопшто, со тоа што најслабите тимови бираат први. Во добра година, бирањето на млад перспективен играч може да измени тим кон подобро. Најдобри примери се [[Орландо Меџик]] со [[Шекил Онил]] пред 10 години и [[Леброн Џејмс]] пред 5 години во [[Кливленд Кавалиерс]]. Вообичаено е да се бираат играчи од Америкаските [[Колеџ|колеџи]], но во понови времиња се поактуелно е бирањето на странци, посебно Европејци.
 
==Основите==
 
НБА Драфтот е поделен во два круга. За правото за прв избор (прв пик) учестваат 14 тимови кои не се пласираа во [[НБА Разигрување|плеј-офот]]. Ови тимови учествујуучестваат уво [[НБА Драфт лотарија|лотарија]], со најдобри шанси за добивка на најслабиот тим. Така се селектираат првите три изборитри„пикови“, и наредните 11 одат по редослед на тимовите од најслаб кон најсилен. Наредните 16 пикови (15-30) кои припаѓаат на Плеј-оф тимовите се рангирани по победи и порази од минатата сезона од најлош до најдобар. Во вториот круг, сите тимови бираат спрема редоследот на победи и порази од минатата сезона.
 
„Пиковите“ се често трампани кон тимови во процес на транзиција, кој можат да се развиваат околу младите играчи. Играчи под 18 години не смеат да учествуваат на драфтот. По новите правила, играчите учесници на драфтот мора да почекаат барем 12 месеци од средношколската матура да стекнат право на учество на драфтот.
691

уредување