Разлика помеѓу преработките на „Хангул“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 месеци
с
→‎Морфолошки слоговни блокови: Јазична исправка, replaced: ортографија → правопис
с (→‎Морфолошки слоговни блокови: Јазична исправка, replaced: нуклеус → јадро)
с (→‎Морфолошки слоговни блокови: Јазична исправка, replaced: ортографија → правопис)
# согласка или согласна група на крај од слогот (종성, 終聲 jongseong слоговен код).
 
Кога слогот нема почетна позиција, нултиот почетен знак ㅇ иеунгјеунг се користи наместо тоа (иако во модеренсовремен корејски јазик не се користи овој карактер за почетна позиција). Така, џамо блокот се состои од најмалку два карактера на средна и почетна позиција. Иако, историски, хангул бил организиран во слогови, во модернатасовремениот ортографијаправопис се организира во морфени, и како второстепено во слогови во рамките на тие морфими со исклучок кога единечна согласна морфема можеди не може да се напише сама.
 
Сетот на почетни и крајни согласки не е ист. На пример, ㅇ ng се користи само во почетна позиција, додека двојниот џамо што може да се појави во почетна позиција е лимитиран на само ㅆ ss и ㄲ kk. Вкупно има 11 172 можни хангул блокови.