Поатуански дијалект: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: ортографија → правопис
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Индо-европски → индоевропски using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: ортографија → правопис)
 
Некои јазичари велат дека ''Стразбуршките заклетви'', првиот текст на Француски според официјалните државни позиции во Франција, всушност биле напишани на поатуански јазик.
 
Во 1973 година, билабил предложенапредложен стандарднастандарден [[ортографијаправопис]].
 
Најисточниот дел од [[Поату]]анската''[[покраини во Франција|покраина]]'' е дом на малцинство на говорници на [[оцитански јазик]]. Надвор од [[Франција]] дијалектот се говори во [[Северна Калифорнија]], особено во [[Сакраменто]], [[Плумас (округ)|Плуимас]], [[Техејма (Калифорнија)|Техејма]] и [[Сискију (округ)|Сискију]], во кои живеат стари француски семејства и говорници на француски јазик. [[Акадијски француски дијалект|Акадијскиот француски дијалект]] е резултат на мешање на Поатуанско-Сантогескиот дијалект со Француски и месни новозборови или архаизми.